81 lat temu, 1 września 1939 agresją Niemiec na Polskę rozpoczęła się największa wojna światowa w historii, w której według źródeł zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Jak wyglądało wtedy życie Warszawy i praca przy oczyszczaniu miasta?
Historia Zakładu Oczyszczania Miasta, czyli dzisiejszego MPO sięga 1927 roku. W 1939 Zakład był już dobrze wyposażonym i rozwiniętym przedsiębiorstwem, zatrudniającym aż 1500 pracowników, w tym 900 przy oczyszczaniu miasta. W dużym stopniu wykorzystywano sprzęt mechaniczny, w ówczesnej flocie znalazło się ponad 70 samochodów ciężarowych oraz 42 specjalistyczne pojazdy takie jak śmieciarki, polewaczki, czy wozy asenizacyjne.
Wybuch II wojny światowej sprawił, że oprócz codziennych obowiązków, pracownicy Zakładu Oczyszczania Miasta musieli zająć się również bieżącym odgruzowywaniem, usuwaniem niewypałów, transportem zabitych i rannych. Zważywszy, że duża część załogi wypełniała działania obronne jako członkowie drużyn odkażających i służb przeciwpożarowych, nie było to zadanie łatwe. Dzięki powstałemu ośrodkowi pracy konspiracyjnej w budynkach zakładu ukryto między innymi ponad 100 tys. litrów benzyny, która posłużyła później do walk w czasie Powstania Warszawskiego.
Po wojnie Zakład również odegrał dużą rolę w życiu Warszawy, jako jedyna spółka świadcząca kompleksowe usługi związane z utrzymaniem porządku i utylizacją odpadów. Do dzisiaj MPO służy mieszkańcom stolicy odbierając i zagospodarowując odpady komunalne.
Więcej informacji o MPO i historii firmy można znaleźć na naszej stronie internetowej: https://www.mpo.com.pl/o-nas