Mieszkańcy Warszawy każdego roku wytwarzają ok. 800 tys. ton odpadów komunalnych. W 2021 roku załogi Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania odebrały od mieszkańców ponad 210 tys. ton odpadów. 65% z nich stanowiło frakcję zmieszaną. MPO realizuje inwestycje, które nie tylko zwiększą możliwości zagospodarowania odpadów zmieszanych, ale również pozwolą realizować projekty stawiające na wzrost efektywności segregacji.
System zbiórki odpadów komunalnych z podziałem na 5 frakcji (papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bio i odpady zmieszane) obowiązuje od 2019 roku. Prawidłowa segregacja wciąż nastręcza sporo trudności, co widać w całej Polsce. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego za 2020 rok w procesie recyklingu przerabiano niewiele ponad 26% wszystkich krajowych odpadów. Zgodnie z unijnymi dyrektywami w 2025 roku recyklingowi poddawać trzeba będzie co najmniej 55% odpadów komunalnych, w 2030 roku wartość ta wzrośnie do 60%.
- Świadomość dotycząca segregacji odpadów z roku na rok jest coraz wyższa. Wprawdzie ze zmieszanych odpadów komunalnych można wyselekcjonować surowce wtórne, ale tylko kilkanaście procent z nich nadaje się do recyklingu. Dlatego tak istotne jest prawidłowe segregowanie odpadów w domu - mówi Dariusz Wachnicki, Dyrektor Działu Odbioru Odpadów w MPO Warszawa.
MPO stawia na odzyskiwanie ciepła i energii z odpadów, które mieszkańcy wrzucają do czarnego worka. Po ich odebraniu załogi MPO przewożą odpady do zakładu Spółki. Tam trafiają one do sortowni, gdzie zostają z nich wydzielone cenne surowce. Następnie poddaje się je kolejnemu sortowaniu, które służy wyselekcjonowaniu odpadów o właściwościach energetycznych. Może z nich powstać alternatywne paliwo. Na Targówku trwa obecnie rozbudowa i modernizacja Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK), dzięki której znacznie wzrośnie strumień przekształcanych na prąd i ciepło zmieszanych odpadów komunalnych - z ok. 40 do ponad 300 tysięcy ton rocznie.
Spośród odpadów zebranych selektywnie w 2021 roku MPO odebrało najwięcej metali i tworzyw sztucznych - prawie 17 tysięcy ton (niemal 8% wszystkich odpadów). Niewiele mniej, bo ponad 16 tys. ton, stanowił papier, powyżej 12 tys. ton szkło opakowaniowe. Frakcja bio wyniosła niecałe 12 tys. ton, odpady wielkogabarytowe zaś 9,5 tys. ton, a odbierane od marca do listopada odpady zielone to niewiele ponad 7,5 tys. ton.
- MPO od blisko 95 lat dba o odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w stolicy. Nasze pojazdy codziennie wyjeżdżają na ulice Warszawy, aby opróżniać ponad 70 tys. pojemników i kontenerów. Wszystkie nasze wydatki inwestycyjne, takie jak rozbudowa i modernizacja ZUSOK oraz regularne wzmacnianie floty pojazdów, służą tworzeniu sprawnego, nowoczesnego i ekologicznego systemu zarządzania odpadami - mówi Zdzisław Gawlik, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m. st. Warszawie.
Zagospodarowanie odpadów stanowi wyzwanie cywilizacyjne. Z roku na rok ich produkcja wzrasta, dotyczy to szczególnie rozwijających się aglomeracji. Pracownicy MPO, rozumiejąc potrzebę edukacji najmłodszych w dziedzinie segregacji odpadów i recyklingu, prowadzą działania proekologiczne i informacyjne w tym zakresie. W ubiegłym roku MPO zainicjowało autorski projekt edukacyjny zatytułowany „Mini wysypisko”. Warsztaty tego cyklu są nastawione na naukę prawidłowej segregacji odpadów komunalnych nie tylko w przedszkolach i szkołach, ale również podczas wydarzeń dzielnicowych i miejskich, a także imprez, które są organizowane z okazji np. Dnia Ziemi.