13 października już po raz piąty obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Główny cel inicjatywy to edukacja w zakresie prawidłowego postępowania z elektroodpadami i zwiększanie poziomu ich recyklingu.
Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci wspiera ponad 70 krajów na całym świecie. W Polsce to piąta odsłona tej wyjątkowej inicjatywy. Co roku na świecie produkcja elektroodpadów osiąga miliony ton. Większość z nich to urządzenia osobiste jak komputery, telefony, gadżety elektroniczne, urządzenia AGD, np. pralki i lodówki oraz zużyte świetlówki i LED-y.
Recyklingowi poddaje się jedynie ok. 20% wszystkich elektrośmieci. Reszta trafia na składowiska, jest spalana lub przetwarzana w nieprawidłowy sposób. Elektroodpady zawierają cenne surowce, które można powtórnie wykorzystać. Zużyte telefony komórkowe, które zawierają złoto, srebro i miedź, można wykorzystać do wytwarzania czajników, plomb dentystycznych, a nawet instrumentów muzycznych, zaś plastikowe elementy lodówki mogą posłużyć do produkcji choćby kołpaków samochodowych.
Elektrośmieci są jednocześnie źródłem szkodliwych substancji. Zawierają m.in. rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Ich demontaż powinien odbywać się wyłącznie w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania.
Więcej informacji na temat zagospodarowania i bezpiecznej utylizacji elektroodpadów w Warszawie można znaleźć TUTAJ.