„Segreguj, b(i)o warto!” to nazwa kampanii edukacyjnej m.st. Warszawy. Akcja ma promować wśród warszawiaków segregację odpadów - w tym wypadku z akcentem na te organiczne. MPO przekazuje mieszkańcom kompostowalne worki.
Pilotażowa akcja propagowania segregacji bioodpadów MPO oraz m.st. Warszawa ma usprawnić proces domowego gromadzenia odpadów i zachęcić do selektywnej zbiórki, m.in. organicznych resztek. Jak wynika ze statystyk, segregacja odpadów frakcji bio nadal jest sporym wyzwaniem. Wyrzucanie bioodpadów w workach foliowych utrudnia proces ich kompostowania. Optymalnym wyborem są worki papierowe, które ulegają rozkładowi. Ułatwiają prowadzenie zbiórki w warunkach domowych i nie „zanieczyszczają” zawartości brązowych pojemników, do których finalnie trafiają.
- Doświadczenia załóg odbierających odpady oraz nasze spotkania z mieszkańcami podczas warsztatów edukacyjnych „Mini wysypisko” pokazują, że warszawiacy coraz chętniej angażują się w segregację bioodpadów. Niestety wiele osób wciąż tego nie robi. W związku z tym przygotowaliśmy pakiety kompostowalnych worków papierowych, które przekażemy w ramach szerszej inicjatywy edukacyjnej m.st. Warszawa pod nazwą „Segreguj, B(i)o warto!” - mówi Jakub Turowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej w MPO Warszawa.
Pierwsze papierowe worki na bioodpady były rozdawane uczestnikom warsztatów edukacyjnych „Mini wysypisko” oraz podczas wydarzeń plenerowych. W ostatnim czasie pracownicy miejskiej spółki umieszczali je w skrzynkach pocztowych lokatorów bloków na Woli i w Śródmieściu. Pilotaż będzie kontynuowany w najbliższych miesiącach, a torby trafią do kolejnych mieszkańców w innych lokalizacjach.
- Nasza wspólnota bez wahania zaangażowała się w akcję MPO. Mieszkańcy otrzymali papierowe torby na bioodpady i zareagowali bardzo entuzjastycznie. Biodegradowalne worki to świetny pomysł. Znacznie ułatwiają domową segregację i przetrzymywanie organicznych odpadków - ocenia Agnieszka Lis, administratorka budynku przy ul. Ogrodowej 11.
Obowiązek segregacji bioodpadów obowiązuje od kilku lat. Ich umiejętna i konsekwentna segregacja wiąże się z wieloma korzyściami. Z jakościowej frakcji „brązowego pojemnika” może powstać energia cieplna, elektryczna, ale również kompost, który użyźni glebę.