Co roku 5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Został ustanowiony w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celebrowany jest w ponad 100 krajach na całym świecie, także w Polsce. Właśnie tego dnia warto przypominać, że na czystość najbliższego otoczenia wpływ mamy każdego dnia, a o środowisko dbać wypada codziennie... nie tylko od święta.
Korzystanie z niskoemisyjnych środków komunikacji miejskiej zamiast z samochodu, ograniczanie ilości spożywanego mięsa, oszczędzanie wody i energii, świadome oraz odpowiedzialne zakupy czy rezygnacja z jednorazowych, foliowych torebek – to tylko niektóre przykłady tego, w jaki sposób każdego dnia można realnie wpływać na najbliższe otoczenie. Do tej listy należałoby dodać jeszcze jeden, niezwykle ważny punkt, czyli właściwe postępowanie z odpadami komunalnymi.
Należy podejmować wszelkie próby, aby minimalizować ilość produkowanych odpadów. Pomogą w tym świadome, dobrze zaplanowane zakupy, korzystanie z wielorazowych, płóciennych toreb czy naprawa bądź znalezienie innego zastosowania dla starych, niepotrzebnych i zepsutych przedmiotów. Choć funkcjonowanie w duchu „less waste” z każdym rokiem zyskuje na popularności, to wytwarzania pewnej ilości odpadów po prostu nie da się uniknąć.
W nieodległej przeszłości wszystkie domowe odpady trafiały do jednego kosza. Jednak wraz z rozwojem technologii, rosnącymi potrzebami i postępującymi trendami odpadów na całym globie jest coraz więcej. Nie mieszczą się na składowiskach, a problem z zatruwaniem lasów, rzek, mórz czy oceanów jest poważny. W konsekwencji planeta zaczyna powoli "tonąć" w odpadach.
Za sprawną i terminowo realizowaną gospodarkę odpadami komunalnymi odpowiadają przedsiębiorstwa, m.in. takie jak MPO. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania odbiera odpady od mieszkańców Warszawy, gdzie prowadzi również dwa Punkty Selektywnego Zbiernia Odpadów Komunalnych. Każdego dnia ponad 150 nowoczesnych pojazdów bezpylnych MPO wyjeżdża na ulice, a na każdą z załóg czeka od 80 do nawet 200 pojemników z odpadami poczas jednej zmiany.
Nawet najsprawniej zorganizowany system odbioru odpadów będzie nieefektywny, jeśli poszczególne rodzaje odpadów, już na etapie wyrzucania ich do przydomowych pojemników, nie będą właściwie posegregowane. Zanieczyszczenie odpadów, jak również zmieszanie różnych frakcji, może bowiem sprawić, że dana partia nie będzie już mogła zostać poddana recyklingowi.
Warszawski ZUSOK
A co z odpadami, które nawet pomimo poddania ich prawidłowej segregacji, nie nadają się już do recyklingu? W takich przypadkach bezcenne są instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych, tzw. ITPOK – takie jak warszawski Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych, czyli ZUSOK.Od ponad dwóch lat realizowana jest inwestycja jego rozbudowy i modernizacji.
Dzięki inwestycji obiekt będzie w stanie przetworzyć ok. 300 tysięcy ton zmieszanych odpadów komunalnych, co finalnie pozwoli ustabilizować stołeczny rynek. Jednocześnie zmodernizowany zakład będzie w stanie wyprodukować energię elektryczną oraz cieplną, które zasilą miejską sieć i zaspokoją potrzeby kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych. Projekt realizowany jest w standardzie BAT, tj. w oparciu o najlepsze dostępne techniki.
Zakład nie będzie źródłem nieprzyjemnych zapachów. Odpady rozładowywane będą w zamkniętej hali rozładunku. Stamtąd trafią bezpośrednio do bunkra. Specjalny system podciśnienia zapobiegać będzie wydostawaniu się zapachów na zewnątrz instalacji. Powietrze z wnętrza hali i bunkra kierowane będzie jako powietrze pierwotne do komór spalania. Instalacja nie będzie emitować nadmiernego hałasu. Wszystkie urządzenia pracować będą w wyizolowanych pomieszczeniach. Podobnie jak dziś dźwięki związane z pracą zakładu są właściwie niesłyszalne dla otoczenia i mieszkańców.
Rozbudowany ZUSOK będzie również obiektem ekologicznym, o dużym znaczeniu edukacyjnym. Zastosowane najlepsze dostępne rozwiązania technologiczne zminimalizują możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na otoczenie. Na terenie obiektu pojawią się zielone dachy, które wspomogą retencję wód opadowych. Przez cały zakład przebiegać będzie ścieżka edukacyjna, która umożliwi zapoznanie się z procesem termicznego przetwarzania odpadów od wewnątrz. Więcej informacji o inwestycji na stronie poświęconej rozbudowie i modernizacji ZUSOK.