Jak poprawnie segregować odpady? Istnieje wiele pułapek, wyjątków i nieoczywistych przypadków. Z pewnością to proces ciągłej nauki i utrwalania dotychczasowej wiedzy. Zasada podziału na pięć pojemników frakcyjnych funkcjonuje w Polsce zaledwie od kilku lat. Nic dziwnego, że wiele odpadów nadal sprawia trudności podczas wyboru właściwego kontenera. W trakcie warsztatów edukacyjnych ,,Mini wysypisko” edukatorzy MPO Warszawa spotykają się z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Oto niektóre z najpopularniejszych, odpadowych zagwozdek.
Czy kartonik po soku lub mleku powinien znaleźć się w kontenerze na papier? A może jego miejsce jest w żółtym koszu na metale i tworzywa sztuczne? To jedna z najczęstszych rozterek znad domowego pojemnika. Jeśli są wątpliwości, warto zajrzeć do wnętrza opakowania. Coraz częściej producenci umieszczają w nim żółty znak. Potwierdza to, że karton po mleku czy soku powinien trafić do żółtego worka.
W czołówce odpadów nieoczywistych znajdują się również talerze oraz kubki (te powinny trafiać do czarnego worka), tubka po paście do zębów (metale i tworzywa sztuczne), rolka po papierze toaletowym (papier), jajka (skorupki powinny trafić do bioodpadów, natomiast całe jajka do odpadów zmieszanych), wytłaczanka po jajach (papier, o ile jest papierowa, są również wytłaczanki z tworzyw sztucznych), kości zwierzęce (odpady zmieszane), stłuczone szkło (odpady zmieszane, jednak stłuczone butelki i słoiki, czyli tzw. szkło opakowaniowe, trafiają do zielonego pojemnika). Warto również pamiętać o oddzieleniu od szklanego pojemnika plastikowej nakrętki.
Patelnia (odpady zmieszane), bilety komunikacji miejskiej (odpady zmieszane), zabrudzone opakowanie jednorazowe po jedzeniu (odpady zmieszane), kredki drewniane i świecowe (odpady zmieszane), stara koszulka i inne tekstylia (odpady zmieszane), karton, nawet jeśli jest oklejony niewielką ilością taśmy (papier).
Wszelkie wątpliwości, dotyczące prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, pomaga rozwiać strona m.st. Warszawy SegregujNa5. Za jej pośrednictwem możliwe jest wyszukanie konkretnych przykładów, które opatrzono wskazówką co do wyboru właściwego pojemnika frakcyjnego.
Część 2 niebawem.