Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
A+
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
A+ Telefon Warszawa19115 BIP
Powrót do aktualności Powrót
2023-12-14

fikimiki

(fot. pixabay)

Stłuczone bombki, gałązki drzewek, pozostałości po pakowaniu prezentów czy odpady kuchenne po wigilijnych przygotowaniach – w okresie świątecznym gospodarstwa domowe wytwarzają duże ilości odpadów komunalnych. Niektóre są nietypowe i mogą sprawiać trudności podczas wyboru właściwego pojemnika frakcyjnego. Omawiamy najpopularniejsze przykłady.

Zacznijmy od świątecznych drzewek, z którymi rozstajemy się niedługo po Nowym Roku. W przypadku żywych choinek najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zasadzenie w ogrodzie. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Należy pamiętać, że poświąteczne drzewka będą wywożone przez załogi MPO w ramach odbioru odpadów zielonych. Sztuczne, małe choinki wyrzucamy do odpadów zmieszanych, a duże należy dostarczyć do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Podobnie jest ze stroikami. Żywe, ale pozbawione wszelkich ozdób, trafiają do odpadów zielonych. W pozostałych przypadkach powinny być traktowane jako odpady zmieszane. Wszelkie podstawki i donice należy bezwarunkowo oddzielić od drzewek (plastikowe elementy - metale i tworzywa sztuczne, ceramika - odpady zmieszane).

Do czarnego worka powinny trafiać stare i potłuczone bombki oraz łańcuchy ozdobne. Należy pamiętać, że zepsute lampki choinkowe są elektroodpadami i powinny trafić do PSZOK-ów lub punktów (np. w niektórych sklepach), które przyjmują tego rodzaju odpady. Ta sama zasada dotyczy również innych elektronicznych sprzętów, zabawek oraz ozdób. Do pojemnika na papier powinniśmy wyrzucać świąteczne kartki, puste kartony czy pozostałości po papierze do pakowania prezentów. Wszelkie plastikowe opakowania oraz folię bąbelkową trzeba umieścić w żółtym pojemniku na metale i tworzywa sztuczne.

Święta to również okres intensywnego gotowania, czemu zazwyczaj towarzyszy intensywne wytwarzanie wszelkiego rodzaju odpadów kuchennych. Zużyty papier do pieczenia trafi do czarnego worka. Również do odpadów zmieszanych trzeba wyrzucić resztki wszelkich dań. W bioodpadach mogą zaś wylądować kawałki surowych owoców i warzyw.

W przypadku wszelkich wątpliwości, dotyczących prawidłowej segregacji konkretnych odpadów, warto posiłkować się miejską wyszukiwarką na stronie SegregujNa5.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2024-04-22
Międzynarodowy Dzień Ziemi 2024
Zobacz więcej - aktualność nr1



Aktualność nr2
2024-04-15
MPO podczas EkoWileńska
Zobacz więcej - aktualność nr2



Aktualność nr3
2024-04-08
Zaproszenie do składania ofert – Dokumenty potwierdzają...
Zobacz więcej - aktualność nr3



Zobacz wszystkie



Grafika - liście


Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl Grzegorz Szajerka
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2024 MPO