11 maja obchodzony jest Dzień bez Śmiecenia, który zainicjowała młodzież z kilkunastu krajów, współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Z roku na rok produkcja odpadów w większości krajów europejskich wzrasta. Ich bezpieczne zagospodarowanie to jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych.
Według raportu Banku Światowego „What a Waste 2.0: A Global Snapshot of Solid Waste Management to 2050” każdego roku na świecie wytwarza się ok. 2 mld ton odpadów stałych. Eksperci alarmują, że za 30 lat liczba produkowanych odpadów może jeszcze wzrosnąć. Problem dotyczy także Polski. Statystyczny obywatel naszego kraju w 2019 roku wyprodukował średnio o 7 kg odpadów komunalnych więcej niż w roku poprzednim. Aż 10,8 mln ton, czyli 84,5% wszystkich wyprodukowanych odpadów komunalnych, odebrano właśnie z gospodarstw domowych.
Mieszkańcy Warszawy wytwarzają ok. 700 tys. ton odpadów komunalnych w skali roku. To łączna waga 14 transatlantyków Titanic. Ogromnym problemem jest wciąż niesatysfakcjonujący poziom segregacji odpadów, co w efekcie ogranicza możliwości ich recyklingu. Tylko w 2024 roku załogi MPO odebrały od mieszkańców Warszawy blisko 300 tys. ton odpadów komunalnych. Ponad 60% całej masy stanowiły odpady zmieszane. Edukatorzy MPO od kilku lat promują wśród mieszkańców ideę ograniczania ilości wytwarzanych odpadów oraz zasady ich prawidłowej segregacji. Co roku w praktycznych warsztatach pn. „Mini wysypisko” biorą udział tysiące dzieci i dorosłych. Szczegóły stale rozwijającego się projektu można znaleźć na profilu FB inicjatywy.